Masaż



1. MASAŻ 

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych przeprowadzanych w salonie dłoni i stóp jest masaż.  Masażem nazywamy zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki ustroju, tzw. terapia manualna. Polega na wykonywaniu przez masującego określonych ruchów, z określoną siłą, w określonym tempie, zgodnie z przebiegiem naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodów w kierunku serca, rytmicznie bez rozciągania skóry.

2. CHARAKTERYSTYKA POSZCZEGÓLNYCH RUCHÓW W MASAŻU DŁONI I STÓP

Do podstawowych ruchów należy:  - głaskanie - rozcieranie - ugniatanie - oklepywanie - wibracja

2.1. GŁASKANIE
Rozpoczyna i kończy masaż. Jest ruchem delikatnym, polega na pociąganiu dłonią lub opuszkami palców wzdłuż włókien mięśniowych w kierunku serca. Ruch głaskania stopniowo nasila się. Ułatwia krążenie krwi i limfy, opróżnia powierzchowne naczynia krwionośne i chłonne, wzmaga dotlenienie masowanego odcinka.

2.2. ROZCIERANIE
masujemy mięśnie za pomocą opuszków palców, kłębu kciuka i zgiętymi paliczkami palców. Ruch ten powoduje rozdrobnienie zużytych cząstek przemiany materii, przez rozcieranie szybciej wchłaniają się złogi (złogi – szkodliwe produkty przemiany materii ) się w skórze właściwej i mięśniach (kwas mlekowy). Ma to szczególne znaczenie przy zmiękczaniu blizn, przywracaniu do stanu pierwotnego uszkodzonych tkanek. Rozcieranie  podnosi temperaturę skóry.

2.3. UGNIATANIE
Sposób i intensywność zależy od masowanego odcinka, w związku z tym ruch ten wykonuje się opuszkami palców lub całą dłonią, wzdłuż mięśnia w kierunku serca. Ugniatanie wpływa regenerująco na skórę i mięśnie oraz na zmniejszenie hipodermy. W trakcie tego ruchu opróżniają się naczynia żylne, przez co zwiększa się dopływ krwi tętniczej oraz przyspiesza krążenie. Rozcieranie ma zatem dwie główne funkcje: - przepycha krew i chłonkę do naczyń centralnych - wypełnia naczynia świeżą krwią i limfą poprzez zasysanie

2.4 OKLEPYWANIE
Jest silnym bodźcem mechanicznym, powodującym znaczne przekrwienie mięśni, przez co zwiększa się ich odżywienie i wzmocnienie. Działa także na układ nerwowy. Oklepywanie delikatne działa uspakajająco na mięśnie i układ nerwowy, a oklepywanie średniej mocy działa pobudzająco na tkankę mięśniową i nerwową.

2.5. WIBRACJA
Daje efekty miejscowe, powoduje wzrost napięcia i zwiększenie sprawności mięśni. Uelastycznia mięśnie i wpływa odprężająco na zakończenia nerwowe, likwidując jednocześnie zmęczenie.

3.WPŁYW MASAŻU NA ORGANIZM

Fizjologiczne działanie masażu na organizm człowieka jest dwojaki:
- miejscowy – bezpośredni – na skutek mechanicznego działania na tkanki
- ogólny – pośredni – działający poprzez odruchy na centralny układ miejscowy

3.1. WPŁYW MASAŻU NA SKÓRĘ

Pod wpływem masażu skóra staje się zaróżowiona i ciepła jest to wynikiem jej lepszego odżywienia i ukrwienia. Usuwa złuszczające się warstwy rogowe naskórka, pory skórne zostają odsłonięte, otwierają się kanaliki gruczołów potowych zostaje pobudzona ich czynność i ułatwiony dostęp powietrza do skóry. Drażnienie poprzez masaż górnych warstw dermy pobudza ją do regeneracji.

3.2. WPŁYW MASAŻU NA MIĘŚNIE

Dzięki masażowi mięśnie zostają odżywione na skutek dopływu krwi tętniczej. Zostają pozbawione odpadowych produktów przemiany materii, które to naczyniami żylnymi zostają przepchnięte w kierunku serca. Mięśnie zmęczone pracą fizyczną (na skutek zmorzonego wydzielania produktów przemiany materii), odzyskują swą poprzednią sprawność. Głaskanie opróżnia powierzchowne naczynia krwionośne umożliwiając dopływ krwi tętniczej do mięśni. Rozcieranie powoduje rozdrobnienie nagromadzonych w mięśniach szkodliwych produktów przemiany materii. Ugniatanie zwiększa sprężystość mięśni pobudzając włókna mięśniowe do skurczów, wpływając na rozluźnienie zrostów w samych mięśniach. Oklepywanie działa obniżająco na stopień napięcia mięśni.

3.3.WPŁYW MASAŻU NA UKŁAD KOSTNY

Systematycznie wykonywany masaż wpływa również na układ  kostny. Powiększa spoistość, objętość i wagę kości. Polepsza ruchomość stawów i wzmacnia więzadła okołostawowe.

3.4. WPŁYW MASAŻU NA UKŁAD NERWOWY

Masaż to jeden z czynników prowadzących do pobudzenia komórki nerwowej, proporcjonalnie do siły i natężenia masażu oraz czasu jego trwania. Ruch głaskania zmniejsza pobudliwość nerwową, a łącznie z  wibracją działają odprężająco. Oklepywanie lekkie działa (również) uspokajająco  na układ nerwowy i mięśnie, natomiast mocniejsze działa pobudzająco.

4. MASAŻ  STOPY

Masaż powierzchni grzbietowej

Głaskanie powierzchni grzbietowej stopy od paliczków przez śródstopie, staw skokowy do goleni. Ruch wykonujemy naprzemiennie oburącz – trzema sposobami.
Głaskanie paliczków palcem -kciuk znajduje się na części grzbietowej paliczków , wskazujący i środkowy palec przytrzymuje wewnętrzną stronę stopy – rozcięgno podeszwowe stopy
Rozcieranie paliczków palcem , ruchem okrężnym
Ugniatanie paliczków  palców stopy

Masaż śródstopia

Głaskanie grzbietu stopy w przestrzeniach międzykostnych  - kciukiem – w 6 odcinkach
Rozcieranie strony grzbietowej stopy–kciukami , ruchem okrężnym w 6 odcinkach
-rozcieranie grzbietu stopy i przestrzeni międzykostnych - kciukami ruchy mijane  (przytrzymywanie stopy pozostałymi palcami )  - w 4 odcinkach -(rozcieranie przestrzeni międzykostnych pięścią  - zgiętymi palcami w 4 płaszczyznach ruch dodatkowy)
 -ugniatanie przestrzeni międzykostnych w 6 odcinkach
-oklepywanie ruchem fortepianowym
Kończenie masażu głaskaniem.

Masaż rozcięgna podeszwowego stopy

Głaskanie strony podeszwy stopy– powierzchnią grzbietową ręki
Rozcieranie podeszwy stopy – pięścia ( na zewnątrz)
Rozcieranie podłużne
 Rozcieranie poprzeczne
Ugniatanie podeszwy stopy– pięścią ( do wewnątrz)
Ugniatanie wzdłuż krawędzi (środkowej częsci) bocznych, przyśrodkowych stopy
Oklepywanie podeszwy stopy–miotełka
Zakończenie masażu głaskaniem

Ścięgno Achillesa

Głaskanie kciukiem i palcem wskazującym jedną ręką
Rozcieranie 3 i 4 palcem oburącz jednocześnie
Ugniatanie 3 i 4 palcem oburącz jednocześnie
Oklepywanie ruchem fortepianowym oburącz jednocześnie

Masaż stawu skokowego

Głaskanie kostek wszystkimi palcami – ruch okrężny
Rozcieranie wokół kostek wszystkimi palcami
 - ugniatanie wokół kostek wszystkimi palcami
-oklepywanie ruchem fortepianowym

Gimnastyka stopy

Lewą ręką podtrzymujemy stopę pacjentki a prawą ręką ( kciukiem , palcem wskazującym i środkowym) , gimnastykujemy kolejno wszystkie palce pacjentki :
-gimnastyka palców w stawach
-ruch obrotowy w jedną i drugą stronę
-chwytamy stopę klienta i wykonujemy ruch w górę i w dół a następnie ruch obrotowy w jedną i druga stronę

Gimnastyka czynna

Pacjent ćwiczy sam zaciągając stopę i palce w górę, rozluźniamy, potem ciągnie stopę w dół Wykonuje ruchy obrotowe stopy w jedną i drugą stronę
Zakończyć gimnastykę ruchem głaskania .
Masaż ma duże znaczenie dla utrzymania elastyczności skóry i mięśni.                                                                     

 OPRACOWAŁA: mgr MONIKA  SEKITA-PILCH, kosmetolog, podolog, specjalista kosmetologii estetycznej.


Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego, Wydział: Pedagogika, Politechniki Łódzkiej, Wydział: Biotechnologii i Nauk o Żywieniu, Akademii Medycznej w Łodzi, specjalność: Kosmetologia oraz Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego SWPS na kierunku Psychosomatyka i Somatopsychologia.

Wykładowca akademicki na kierunkach: kosmetyka profesjonalna, podologia, kosmetologia, medycyna estetyczna, anty-aging i trychologia. Trener praktycznej nauki zawodu, szkoleniowiec z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej, anty-aging oraz podologii.

Jako prelegentka uczestniczyła w wielu konferencjach, seminariach i pokazach. Ceniona i doświadczona ekspertka z dziedziny nauk o zdrowiu, kosmetologii, medycyny estetycznej, anti-aging, podologii i trychologii.
Autorka siedmiu podręczników w tym czterech do nauki zawodu technik usług kosmetycznych (na poziomie kształcenia policealnego) i zawodu kosmetolog (na poziomie szkolnictwa wyższego). Autorka e-booka: Dlaczego wypadają włosy?

Jest jedną z najbardziej doświadczonych oraz cenionych specjalistek zabiegów estetycznych, anti-aging i podologicznych. Specjalizuje się głownie w zabiegach kosmetologii, medycyny estetycznej i anti-aging oraz w diagnostyce, opóźnianiu procesów starzenia, eliminacji wypadania włosów, cellulitu i nadmiernie nagromadzonej tkance tłuszczowej.

Prowadzi szkolenia z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej, anty-aging, podologii w instytucjach edukacyjnych, medycznych, oświatowych i placówkach naukowo-badawczych.
Przekazuje swoje klikudziesięcioletnie doświadczenie zawodowe w sferze kosmetologii, medycyny estetycznej, anty-aging, odnowy biologicznej, podologii. Właścicielka i pomysłodawczyni firmy edukacyjnej Akademii MSP Ochrony Zdrowia i Urody Szkoły Policealne, dyrektor generalny Niepublicznej Placówki Kształcenia Ustawicznego, prezes Medical Beauty. Właścicielka i pomysłodawczyni linii profesjonalnych kosmetyków NANO SKIN CARE, twórczyni procedury zabiegu NANOBRAZJA oraz linii odzieżowej I am Professional.

Jest autorką licznych publikacji z zakresu trychologii, kosmetologii i medycyny estetycznej oraz podologii. Z poświęceniem i powodzeniem realizuje własną wizję rozwoju szkolnictwa policealnego w Akademii MSP Ochrony Zdrowia i Urody Szkoły Policealane. Wdraża autorskie programy nauczania na takich kierunkach jak: kosmetyka profesjonalna, podologia, wizaż i kreowanie wizerunku, masaż, odnowa biologiczna Spa & Wellness, kosmetologia estetyczna, anty-aging, trychologia, dietetyka,
sterylizacja medyna, fryzjerstwo. Aktywnie przyczynia się do podnoszenia prestiżu i rangi zawodu technika usług kosmetycznych, kosmetologa, podologa i trychologa.

W 2006 roku powołała Szkołę Kosmetyki Profesjonalnej o uprawnieniach publicznych, tym samym czasie otworzyła pierwszą w Polsce Szkołę Wizażu i Kreowania Wizerunku, Akademię Masażu i Szkołę Odnowy Biologicznej Spa & Wellness

W 2008 roku powołała pierwszą w Polsce Szkołę Podologii opracowując autorski program kształcenia.

Jest prekursorką programu kształcenia dla rocznej edukacji trychologicznej w Polsce.

Autorka programu nauczania i inicjatorka pierwszej w Polsce Rocznej Szkoły – Podologii i od 2014 roku szkoły Trychologii w Gorzowie Wielkopolskim.

W przeciągu 2 lat swojej działalności otrzymała: 4 puchary, 3 wyróżnienia i 2 Statuetki za innowacyjną Szkołę policealną województwa lubuskiego. W 2010, 2011 i 2018 roku otrzymała status kobiety Przedsiębiorczej.
Bogata i profesjonalna wiedza Moniki Sekita-Pilch to rezultat jej wykształcenia, wieloletniej praktyki i doświadczenia, a także ustawicznie realizowana edukacja w zakresie różnych specjalności oraz bezpośredni kontakt i współpraca z jednostkami naukowo-badawczymi.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Plazma - usuwanie zmian patologicznych kończyn dolnych

Usuwanie Modzeli – Techniki Podologiczne

SCHEMAT ZABIEGU PODOLOGICZNEGO